Jaki język programowania wybrać do nauki dla dzieci?

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Chcesz zapisać swoje dziecko na naukę programowania, jednak nie wiesz jaki język wybrać? W naszym artykule wyszczególniliśmy języki programowania, które będą idealne na początku rozpoczęcia przygody z informatyką. Zapraszamy do lektury!

Jakie języki programowania są najlepsze dla dzieci?

Na zajęcia z podstaw programowania mogą chodzić już dzieci w wieku 3-4 lat. Ważne, aby jednak języki programowania, których dzieci będą się uczyły, cechowały się prostotą. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dzieci się dobrze bawiły, ale przy tym też uczyły – nie muszą od razu zostać światowymi informatykami pracującymi w Dolinie Krzemowej. Poniżej przedstawiamy listę języków programowania, które z łatwością opanują dzieci:

  • Blockly – program umożliwiający naukę kilku języków programowania. Zalecany dla dzieci od 6 roku życia.
  • Alice 3D – język programowania pobudzający wyobraźnię za pomocą specjalnych animacji.
  • Code.org – to aplikacja bardzo wszechstronna, ponieważ uczy zarówno kodowania, jak i podstawowych zagadnień informatycznych.
  • Small Basic – jeden z młodszych języków programowania stworzony przez popularną markę Microsoft. Program ten zalecany jest dla dzieci powyżej 7 roku życia.
  • Python – pomimo tego, że ten język jest wykorzystywany przez zawodowców, mogą się uczyć go również dzieci. Nauka tego programu będzie dobrym początkiem.
  • Scratch JR – najpopularniejszy program uczący programowania. Program można z łatwością pobrać na tablet.

Jak widać, wybór jest naprawdę spory. Każda profesjonalna szkoła ucząca programowania dzieci powinna zawierać w swojej ofercie powyższe programy.

Jak zazwyczaj wyglądają zajęcia w ramach nauki programowania?

Szkoły oferujące naukę języków programowania zazwyczaj organizują zajęcia zarówno w formie online, jak i stacjonarnie. Dlatego każdy rodzic może dopasować rodzaj zajęć do indywidualnych potrzeb dziecka. W celu przekonania dziecka do atrakcyjności zajęć szkoły oferują pierwsze lekcje bezpłatne. Nauczyciel na pierwszych zajęciach tłumaczy ogólne zagadnienia, a później z każdą kolejną lekcją dziecko poznaje bardziej szczegółowe aspekty programowania.

Korzyści wynikające z uczęszczania dziecka na zajęcia z programowania

Wielu rodziców decyduje się na zapisanie dziecka na naukę programowania z uwagi na korzyści, jakie płyną z takiej formy edukacji. Nauka programowania jest zalecana dzieciom już w wieku 3-4 lat. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ nauka poszczególnych języków programowania rozwija logiczne, strategiczne oraz kreatywne myślenie. Co więcej, zajęcia tego typu uczą samozaparcia, wyciągania wniosków oraz umiejętności pracy w grupie. 

Udostępnij:

Zobacz także:

gra-do-programowania-dla-dzieci

Lekcja – Programowanie na stole

Dodatkowo raz w miesiącu przeprowadzamy lekcje z programowania na stole, dzieci układająprogramy z klocków magnetycznych i wysyłają program do tabletów. Również układamy figury zklocków drewnianych,

Czytaj więcej »

Czym jest język Scratch?

Nauka programowania na pierwszy rzut oka może być twardym orzechem do zgryzienia. Rozmaite języki programowania wyróżniają się przede wszystkim długimi linijkami kodu oraz wieloma regułami,

Czytaj więcej »