Jaki język programowania wybrać do nauki dla dzieci?

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Chcesz zapisać swoje dziecko na naukę programowania, jednak nie wiesz jaki język wybrać? W naszym artykule wyszczególniliśmy języki programowania, które będą idealne na początku rozpoczęcia przygody z informatyką. Zapraszamy do lektury!

Jakie języki programowania są najlepsze dla dzieci?

Na zajęcia z podstaw programowania mogą chodzić już dzieci w wieku 3-4 lat. Ważne, aby jednak języki programowania, których dzieci będą się uczyły, cechowały się prostotą. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dzieci się dobrze bawiły, ale przy tym też uczyły – nie muszą od razu zostać światowymi informatykami pracującymi w Dolinie Krzemowej. Poniżej przedstawiamy listę języków programowania, które z łatwością opanują dzieci:

  • Blockly – program umożliwiający naukę kilku języków programowania. Zalecany dla dzieci od 6 roku życia.
  • Alice 3D – język programowania pobudzający wyobraźnię za pomocą specjalnych animacji.
  • Code.org – to aplikacja bardzo wszechstronna, ponieważ uczy zarówno kodowania, jak i podstawowych zagadnień informatycznych.
  • Small Basic – jeden z młodszych języków programowania stworzony przez popularną markę Microsoft. Program ten zalecany jest dla dzieci powyżej 7 roku życia.
  • Python – pomimo tego, że ten język jest wykorzystywany przez zawodowców, mogą się uczyć go również dzieci. Nauka tego programu będzie dobrym początkiem.
  • Scratch JR – najpopularniejszy program uczący programowania. Program można z łatwością pobrać na tablet.

Jak widać, wybór jest naprawdę spory. Każda profesjonalna szkoła ucząca programowania dzieci powinna zawierać w swojej ofercie powyższe programy.

Jak zazwyczaj wyglądają zajęcia w ramach nauki programowania?

Szkoły oferujące naukę języków programowania zazwyczaj organizują zajęcia zarówno w formie online, jak i stacjonarnie. Dlatego każdy rodzic może dopasować rodzaj zajęć do indywidualnych potrzeb dziecka. W celu przekonania dziecka do atrakcyjności zajęć szkoły oferują pierwsze lekcje bezpłatne. Nauczyciel na pierwszych zajęciach tłumaczy ogólne zagadnienia, a później z każdą kolejną lekcją dziecko poznaje bardziej szczegółowe aspekty programowania.

Korzyści wynikające z uczęszczania dziecka na zajęcia z programowania

Wielu rodziców decyduje się na zapisanie dziecka na naukę programowania z uwagi na korzyści, jakie płyną z takiej formy edukacji. Nauka programowania jest zalecana dzieciom już w wieku 3-4 lat. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ nauka poszczególnych języków programowania rozwija logiczne, strategiczne oraz kreatywne myślenie. Co więcej, zajęcia tego typu uczą samozaparcia, wyciągania wniosków oraz umiejętności pracy w grupie. 

Udostępnij:

Zobacz także:

Skorpion

Skorpiony to bardzo ciekawe zwierzęta zamieszkujące niezwykle zróżnicowane obszary. Można je spotkać zarówno na pustyniach, jak i w wilgotnych lasach równikowych. Nie obce są im

Czytaj więcej »

Czołg mostowy

Cieki, czyli wody płynące wzdłuż koryta wyżłobionego w lądzie, są nieodłączną częścią krajobrazów na świecie, często stanowiąc podstawę dla rozwoju ekosystemów. Ze względu na rozmiary

Czytaj więcej »

Lekcja – Kreatywne budowanie

Podczas dzisiejszych zajęć skupiliśmy się na praktycznym aspekcie nauki, eliminując teoretyczne elementy. Pierwsze 15 minut zajęć poświęciliśmy na to, aby każdy samodzielnie wytworzył swoje historie,

Czytaj więcej »

Żyrafa

Żyrafa jest najwyższym zwierzęciem występującym na Ziemi. Największe osobniki osiągają nawet 6 m wysokości i ważą aż 2000 kg (średnio wysokość  5–6 m, masa 1200 kg

Czytaj więcej »

Sztaplarka

W dzisiejszych czasach trudno na 100% określić konkretny dzień czy miejsce produkcji pierwszego wózka widłowego. Większość źródeł jednakże zgodnie potwierdza tezę, że miało to miejsce

Czytaj więcej »