WARSZTATY DLA KLAS 1-8

O projekcie

Rozwój przez zabawę

Jako rodzice często zastanawiamy się, co możemy zrobić, aby nasze dzieci miały dobry start w dorosłe życie i aby z łatwością mogły odnaleźć profesje, która zapewni im stabilność i bezpieczeństwo. Na pewno nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, ale możemy ułatwić naszym dzieciom rozwój umiejętności życiowych i przedsiębiorczości. Temu właśnie służą programy LEGO EDUCATION – WEDO 2.0, SPIKE PRIME, wykorzystywane na całym świecie w edukacji jako pomoc dydaktyczna. Programy te poprzez zabawę uczą dzieci podstaw programowania, robotyki oraz pracy zespołowej.

W czasie zajęć LEGO EDUCATION – WEDO 2.0.0 dzieci po zapoznaniu się z zagadnieniami naukowymi – budują z klocków modele robotów (urządzeń, budynków, budowli, zwierząt), które następnie – po podłączeniu do tableta i uruchomieniu zaprojektowanego przez nich oprogramowania, wprawiają w ruch, za pomocą odpowiednich czujników i silników. Dzieci wykorzystując zdobytą wiedzę, same modyfikują pracę robota, testują jego działanie i wyciągają wnioski ze zrealizowanego projektu oraz go dokumentują. Takie rozwiązanie pozwala dzieciom w łatwy i przystępny sposób poznać zasady logiki, algorytmiki, robotyki, fizyki, mechaniki czy biologii, ucząc między innymi o: tarciu, sile przyciągania, trzęsieniu ziemi, powodzi, akcji ratunkowej, segregacji śmieci czy badaniach kosmosu. Dzieci pisząc program komputerowy (układając go z odpowiednich obrazków), potrafią same sformułować rozwiązanie przedstawionego zagadnienia naukowego i dokonać jego automatyzacji.

Podstawy programowania

W Lego SPIKE PRIME dzieci układają programy analogicznie jak w języku programowania SCRATCH, co daje wszechstronne możliwości jego opanowania. LEGO EDUCATION SPIKE PRIME pozwala uczniom rozwinąć kompetencje STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics), jest też odpowiednim narzędziem wspierającym u młodych użytkowników zaangażowanie, samodzielność i pewność siebie.

Warsztaty posiadają ogromne plusy

STEAM to oryginalne podejście do uczenia, wykorzystujące Naukę, Technologię, Inżynierię, Sztukę i Matematykę, nakierowujące uczniów w ich poszukiwaniach i kreatywnym myśleniu. Ogromnym plusem powyższych programów jest to, iż:

Programy edukacyjne

Dodatkowo zajęcia dla dzieci z klas 1-3 wzbogacone są o programy edukacyjne takie jak:

  • program Osmo Coding Awbie, opracowany dla dzieci przez zespół naukowy TIDAL Lab at Northwestern University. Dzięki niemu dzieci, posługując się poleceniami programowania, mogą sterować zabawnym, animowanym stworkiem o imieniu Awbie, pomagając mu omijać drzewa i znajdować pyszne truskawki. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie problemów małego stworka, a przyjęcie właściwego założenia nagradzane jest odpowiednią ilością punktów,
  • program Osmo Tangram, bazujący na zasadach chińskiej matematycznej łamigłówki odkrytej ponad 3000 lat temu.
  • program Scratch Junior – to język programowania dla najmłodszych, w którym dzieci układają własne gry i animacje, wybierając ich tło i bohaterów. Za pomocą kolorowych bloczków powodują, że ich postacie w grze czy w animacji mogą pojawiać się, znikać, obracać się, przemieszczać się w różnych kierunkach i wypowiadać słowa. W tym programie dzieci mogę również nauczyć się komputerowych „sztuczek”, takich jak kopiowania skryptów, opóźnień, płynności ruchu i kolizji postaci oraz edytowania wprowadzonych do programu zdjęć.
Dla dzieci starszych z klas 4-8 wzbogacamy zajęcia o programowanie w języku Scratch. Scratch – to język programowania przeznaczony dla dzieci starszych, dający im szersze możliwości stworzenia własnych historii, gier, animacji, muzyki i podzielenia się stworzonym projektami z rówieśnikami. Skupiamy się na programowaniu prostych gier, nawiązując do początków informatyki i pokazując dzieciom, że gry z lat dziewięćdziesiątych – uznawane za „szczyt informatyki” – obecnie mogą napisać dzieci już z czwartej klasy.

Przygotowane przez rodzica

Sam jestem rodzicem i informatykiem. Obserwując rozwój technologii – staram się przedstawić dzieciom rozwiązania, które są dla nich bezpieczne i które dadzą im wiele zabawy i radości oraz pozytywnego doświadczenia, a nam jako rodzicom pewność, iż dzięki tym rozwiązaniom dzieci zdobywają wiedzę i uczą się istotnych umiejętności.