Czy dziecko podczas grania w gry można nauczyć się programowania? Tak!

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Nauka poprzez zabawę? To jak najbardziej możliwe, a przy okazji dostarcza tak wiele frajdy! Warto sprawdzić, w jaki sposób łączyć ze sobą naukę i rozrywkę, aby i dziecko i rodzic byli zadowoleni. Badania przecież jasno wykazują, że dzieci o wiele lepiej chłoną wiedzę, gdy przekazywana jest ona w lekkiej formie. Na pewno również gra w gry będzie dla nich ciekawym wyborem, a przy okazji przyczyni się do nauki programowania. Warto to sprawdzić!

Spis treści:

  1. Zabawa z Awbie
  2. Główkowanie razem z Osmo Tangramem
  3. Scratch, czyli samodzielne tworzenie – idealne dla ambitnych maluchów

Zabawa z Awbie

Awbie to jeden z ulubieńców wszystkich dzieci, które przychodzą na zajęcia z programowania. Warto więc wyjaśnić, czym on jest i, jaką pełni funkcję w rozwoju dziecka i wzmacnianiu jego umiejętności. Awbie to animowany stworek, którym trzeba sterować. Aby jednak się tak stało, ważne jest wydawanie poleceń w języku programowania. Oczywiście jest to gra, a więc na drodze Awbiego pojawiają się różnego rodzaju problemy, które rozwiązać można poprzez posługiwanie się odpowiednimi kodami. Im bardziej skomplikowany program, tym więcej można zdobyć punktów. To wzmaga zdrową rywalizację między dziećmi, a także motywuje je do samorozwoju.

Jak uczyć dziecko poprzez zabawę? Sprawdź nasze lekcje programowania!

Główkowanie razem z Osmo Tangramem

Kolejną z gier, z którą spotkać można się podczas zajęć z programowania, jest Osmo Tangram. Jest to specjalnie skonstruowana łamigłówka, która ma wzmagać logiczne myślenie i analizowanie pojawiających się problemów. Będzie ona doskonała dla dzieci w każdym wieku. Cały program oparty został na zasadach chińskiej układanki matematycznej, która została opracowana 3000 lat temu. Dużym plusem łamigłówki jest fakt, iż posiada ona aż cztery poziomy trudności, a więc każde dziecko może wystartować z dowolnego poziomu i rozwijać się wraz z rosnącym poziomem trudności.

Scratch, czyli samodzielne tworzenie – idealne dla ambitnych maluchów

W całym programowaniu najlepsze jest to, że można stworzyć samodzielnie coś z niczego. Najlepszym tego przykładem jest właśnie Scratch. Za jego pośrednictwem dzieci same tworzą pewną historię, grę, muzykę, czy animację. Jest to idealny wstęp do bardziej złożonego programowania, które w przyszłości może okazać się nieocenione. Wraz z rosnącym poziomem zaawansowania, możliwe jest tworzenie coraz to trudniejszych rzeczy, które uczą dziecko cennych umiejętności i poprzez zabawę dostarczają coraz to nowszych bodźców, które mogą okazać się wręcz nieocenione.

Udostępnij:

Zobacz także:

dinozaur z lego

Dinozaur

Na Alasce odkryto nowy gatunek dinozaura. Nazywa się Ugrunaaluk kuukpikensis. Nie bał się chłodu i był odporny na mrozy. Prawdopodobnie dinozaur ten mierzył około dziewięciu

Czytaj więcej »
karuzela

KARUZELA

Jest wiele teorii jak powstała karuzela. Pierwsza teoria głosi, że na karuzeli ludzie jeździli już około 500 r. n.e. – to jest około 1518 lat

Czytaj więcej »

Kopalnia Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce – która jest kopalnią zabytkową i stanowi jedyny obiekt na świecie, który jest czynny od momentu powstania aż do chwili obecnej.

Czytaj więcej »