ZRZUTY I EWAKUACJA

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Dzieci opowiedzą w jakich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie akcji ratowniczej?

Dostarczanie wody do gaszenia pożaru, przeniesienie ludzi (np. w górach gdy ktoś podczas wędrówki złamie nogę albo na nartach, na morzu podczas awarii statku, w czasie powodzi do ewakuacji, przy wypadkach drogowych), przeniesienie zwierząt, dostarczanie pożywienia.

W akcjach ratowniczych ważny jest bardzo czas – np. aby jak najszybciej znaleźć rannego i jak najszybciej udzielić mu pomocy oraz przewieść go do szpitala. Dlatego w akcjach tych używane są śmigłowce.

Bardzo zaskakujące akcje ratownicze z użyciem śmigłowców odbywają się w bardzo wysokich górach, ponad  8000 m n.p.m. Są to bardzo trudne akcje, ponieważ na takiej wysokości jest inne powietrze i bardzo ciężko się lata (silnik nie ma takiej mocy jak normalnie), a także jest -40° C (a przy silnym wietrze odczuwalna temperatura osiąga -57° C a nawet -75° C) Śmigłowiec nie może też być dociążony – więc przemieszczać się nim może tylko jedna lub dwie osoby. Śmigłowce zazwyczaj też nie lądują tylko utrzymują się w powietrzu i zrzucają liny.

Rekordy: po raz pierwszy w historii śmigłowiec wleciał na najwyższy szczyt świata – górę Mount Everest
w 2005 roku (na szczycie był tylko 3,50 minuty i pilot nie wyłączał silnika). Był to specjalny francuski śmigłowiec o nazwie „Wiewiórka”. Na jego pokładzie był tylko pilot, który do tego wyczynu przygotowywał się tygodniami. Następnego dnia rekord ten pobito i śmigłowiec na szczycie był o 10 sekund dłużej.

Udostępnij:

Zobacz także:

gra-do-programowania-dla-dzieci

Lekcja – Programowanie na stole

Dodatkowo raz w miesiącu przeprowadzamy lekcje z programowania na stole, dzieci układająprogramy z klocków magnetycznych i wysyłają program do tabletów. Również układamy figury zklocków drewnianych,

Czytaj więcej »

Czym jest język Scratch?

Nauka programowania na pierwszy rzut oka może być twardym orzechem do zgryzienia. Rozmaite języki programowania wyróżniają się przede wszystkim długimi linijkami kodu oraz wieloma regułami,

Czytaj więcej »