ZRZUTY I EWAKUACJA

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Dzieci opowiedzą w jakich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie akcji ratowniczej?

Dostarczanie wody do gaszenia pożaru, przeniesienie ludzi (np. w górach gdy ktoś podczas wędrówki złamie nogę albo na nartach, na morzu podczas awarii statku, w czasie powodzi do ewakuacji, przy wypadkach drogowych), przeniesienie zwierząt, dostarczanie pożywienia.

W akcjach ratowniczych ważny jest bardzo czas – np. aby jak najszybciej znaleźć rannego i jak najszybciej udzielić mu pomocy oraz przewieść go do szpitala. Dlatego w akcjach tych używane są śmigłowce.

Bardzo zaskakujące akcje ratownicze z użyciem śmigłowców odbywają się w bardzo wysokich górach, ponad  8000 m n.p.m. Są to bardzo trudne akcje, ponieważ na takiej wysokości jest inne powietrze i bardzo ciężko się lata (silnik nie ma takiej mocy jak normalnie), a także jest -40° C (a przy silnym wietrze odczuwalna temperatura osiąga -57° C a nawet -75° C) Śmigłowiec nie może też być dociążony – więc przemieszczać się nim może tylko jedna lub dwie osoby. Śmigłowce zazwyczaj też nie lądują tylko utrzymują się w powietrzu i zrzucają liny.

Rekordy: po raz pierwszy w historii śmigłowiec wleciał na najwyższy szczyt świata – górę Mount Everest
w 2005 roku (na szczycie był tylko 3,50 minuty i pilot nie wyłączał silnika). Był to specjalny francuski śmigłowiec o nazwie „Wiewiórka”. Na jego pokładzie był tylko pilot, który do tego wyczynu przygotowywał się tygodniami. Następnego dnia rekord ten pobito i śmigłowiec na szczycie był o 10 sekund dłużej.

Udostępnij:

Zobacz także:

dinozaur z lego

Dinozaur

Na Alasce odkryto nowy gatunek dinozaura. Nazywa się Ugrunaaluk kuukpikensis. Nie bał się chłodu i był odporny na mrozy. Prawdopodobnie dinozaur ten mierzył około dziewięciu

Czytaj więcej »