Dzieci opowiedzą w jakich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie akcji ratowniczej?
Przykład: dostarczanie wody do gaszenia pożaru, przeniesienie ludzi (np. w górach gdy ktoś podczas wędrówki złamie nogę albo na nartach, na morzu podczas awarii statku, w czasie powodzi do ewakuacji, przy wypadkach drogowych), przeniesienie zwierząt, dostarczanie pożywienia.
W akcjach ratowniczych ważny jest bardzo czas – np. aby jak najszybciej znaleźć rannego i jak najszybciej udzielić mu pomocy oraz przewieść go do szpitala. Dlatego w akcjach tych używane są helikoptery i śmigłowce.
Bardzo zaskakujące akcje ratownicze z użyciem śmigłowców odbywają się w bardzo wysokich górach, ponad 8000 m n.p.m. Są to bardzo trudne akcje ponieważ na takiej wysokości jest inne powietrze i bardzo ciężko się lata (silnik nie ma takiej mocy jak normalnie), a także jest -40° C (a przy silnym wietrze odczuwalna temperatura osiąga -57° C a nawet -75° C) Śmigłowiec nie może też być dociążony – więc przemieszczać się nim może tylko jedna lub dwie osoby. Śmigłowce zazwyczaj też nie lądują tylko utrzymują się w powietrzu i zrzucają liny.
Rekordy: po raz pierwszy w historii śmigłowiec wleciał na najwyższy szczyt świata – górę Mount Everest
w 2005 roku (na szczycie był tylko 3,50 minuty i pilot nie wyłączał silnika). Był to specjalny francuski śmigłowiec o nazwie „Wiewiórka”. Na jego pokładzie był tylko pilot, który do tego wyczynu przygotowywał się tygodniami. Następnego dnia rekord ten pobito i śmigłowiec na szczycie był o 10 sekund dłużej.