SORTOWANIE ŚMIECI

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Co to jest segregacja śmieci?

Segregacja śmieci jest to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców), z jakiego zostały wyprodukowane, czyli papier, szkło, plastik, aluminium – innymi słowy jest to oddzielenie
od siebie materiałów, które mogą zostać powtórnie wykorzystane.

Jak segregujemy odpady?

Wrzucamy odpady do odpowiednio oznakowanych pojemników do segregacji ustawionych w wybranych punktach.

Papier – pojemnik niebieski,

Plastik – pojemnik żółty,

Zmieszane – pojemnik czarny,

Bio– pojemnik brązowy,

Szkło bezbarwne – pojemnik biały,

Szkło kolorowe – pojemnik zielony.

Jak możemy zwiększyć skuteczność recyklingu?

  1. nie należy wyrzucać wszystkich śmieci w to samo miejsce,
  2. należy sortować śmieci już na samym początku, aby nie były pomieszane gdy trafią do sortowni śmieci,
  3. należy sortować śmieci według rodzaju odpadów,
  4. stosowanie zasady zero – waste (chodzi o maksymalne ograniczenie śmieci – trzeba ponownie używać produktów takich jak np. reklamówek czy opakowań, zmienić sposób produkowania towarów tak, aby powstało jak najmniej odpadów). Zasadę tę wprowadza się w Japonii jako eksperyment. Przykładem tego jest miasto Kamikatsu. W Kamikatsu nie ma kontenerów na śmieci. Każdy mieszkaniec sam przynosi swoje odpady do centrum recyklingu i segreguje śmieci, przyporządkowując je do jednej z 34 kategorii (w Polsce mamy 5 kategorie); do różnych kategorii należą gazety, kolorowe magazyny oraz kartony albo plastikowe butelki i nakrętki. Obecnie aż 80 proc. śmieci z Kamikatsu ulega recyklingowi, a zaledwie 20 proc. trafia na wysypisko. Następnym krokiem ma być zupełne zaprzestanie produkcji odpadów – mieszkańcy dają sobie na to 4 lata. Osobą –  która stosuje w USA zasadę zero – waste jest młoda dziewczyna -Lauren Singer – która pomieściła swoje śmieci zbierane przez 4 lata w jednym słoiku.

Jak możemy sortować śmieci?

Ręcznie lub maszynowo.

Obecnie przy segregowaniu maszynowym wykorzystywane są specjalne czujniki. Dzięki nim można podzielić odpady nie tylko pod względem ich rodzaju ale również według innych jeszcze właściwości, takich jak np. kształt, struktura, kolor, rozmiar, gęstość.

Udostępnij:

Zobacz także:

Kopalnia Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce – która jest kopalnią zabytkową i stanowi jedyny obiekt na świecie, który jest czynny od momentu powstania aż do chwili obecnej.

Czytaj więcej »
kodowanie-zaba

PRZEOBRAŻENIE ŻABY

Ogromna przemiana zwierzęcia (metamorfoza) – która wiąże się z jego rozwojem lub jego środowiskiem. Jeśli chodzi o rozwój zwierzęcia to w czasie takiego przeobrażenia zwierzę

Czytaj więcej »