Ogromna przemiana zwierzęcia (metamorfoza) – która wiąże się z jego rozwojem lub jego środowiskiem. Jeśli chodzi o rozwój zwierzęcia to w czasie takiego przeobrażenia zwierzę rośnie i przyjmuje różne postacie (tzw. stadia rozwoju) aż do momentu aż zwierzę osiągnie swoją dorosłą postać.
Na przykład: przeobrażenie motyla – motyle składają jaja na liściach; z jaja wykluwa się gąsienica – inaczej larwa motyla; Następnie gąsienica przestaje jeść, zrzuca z siebie oskórek (warstwę skóry) i zmienia się w nieruchomą formę – poczwarkę; z poczwarki wyrasta dorosły motyl – a zatem u motyla są 4 stadia – etapy życia: jajo, gąsienica, poczwarka i motyl.
U żaby występuje 5 etapów: jajeczka (skrzek), kijanka z ogonkiem, kijanka z tylnimi nogami, kijanka z przednimi i tylnimi kończynami (łapkami) – zanika ogon, żaba. Niektóre zwierzęta mają mniejszą ilość etapów swojego rozwoju np. ważka – ma 3 etapy (takie przeobrażenie zwane jest niepełnym – bo jest o 1 etap krótsze).
Jedną z pierwszych osób które przyczyniły się do odkrycia na czym polega przeobrażenie/metamorfoza u zwierząt była Maria Sibylla Merian – która obserwowała motyle. Dzięki jej badaniom obalono wierzenia, że motyle powstają z rozkładających się odpadków (motyle nazywano tworami diabelskimi). Maria Sibylla Merian obserwowała jak gąsienica zmienia się w motyla. Rysowała ten proces i opisywała go w swoim szkicowniku. Napisała dwie książki o metamorfozie motylu. Maria Sibylla Merian została uwieczniona na banknocie 500-markowym (na banknocie obowiązującym w Niemczech przed euro) i na znaczkach.
Przeobrażenie nie przebiega tak samo u wszystkich zwierząt. U człowieka nie ma metamorfozy – ludzkie ciało rośnie z biegiem czasu – ale nie zmienia całkowicie swojej postaci.