Lekcja – Czy dzieci wiedzą co to jest manipulator przemysłowy?

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Czy dzieci wiedzą po co ludzie wykorzystują roboty w przemyśle?

  • roboty odciążają ludzi, wykonują prace, które są dla ludzi niebezpieczne,
  • roboty szybko pracują, oszczędzają czas.

Pierwszy robot przemysłowy


Początek wykorzystania robotów zaprojektowanych celem wykorzystania w przemyśle to rok 1959, kiedy został stworzony robot o nazwie Unimate. Robot ten w 1961 roku został zainstalowany na linii montażowej w zakładzie General Motors Inland Fisher Guide, w stanie New Jersey i był pierwszym, produkowanym seryjnie, pracującym robotem przemysłowym. Jego konstrukcja ważyła 2 tony, czyli tyle co ważą niektóre samice słonia. Robot ten wyglądał jak urządzenie z chwytakiem. Jego pierwsze zadanie polegało na przenoszeniu gorących elementów nadwozia samochodowego, ponieważ zabieg ten nie tylko wymagał użycia sporej siły, ale również stanowił bardzo duże zagrożenie dla pracowników.


Jakie są obecne pomysły na nowoczesne roboty przemysłowe?


Obecnie tworzone są roboty przemysłowe, które bezpośrednio współpracują z ludźmi, wspomagając ten sposób ich pracę – zwane są coBot – ami.

Pierwszy CoBot to UR5 – wyprodukowany w 2008 roku. To pierwszy robot przemysłowy mogący współpracować w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem. Kolejne nowsze modele tego robota są programowane tak, aby roboty te ze sobą współpracowały. Są one podpięte do jednej sieci przemysłowej za pomocą, której wymieniają z sobą dane i potwierdzają zakończenie poszczególnych etapów. Manipulatory te wykorzystują przyciski, klamki czy zabezpieczenia zaprojektowane dla ludzi. Automatyczne ramię jest w stanie samodzielnie otworzyć drzwi, wymienić obiekt, zamknąć drzwi, a na koniec uruchomić proces obróbczy poprzez standardowy przycisk zamontowany na panelu stacji obróbczej.

Przykłady innych manipulatorów:

Manipulator Bionic Handling Assistant – wygląda jak trąba słonia. Jest bardzo elastyczny, zwinny i silny, ale jednocześnie delikatny (chwytak może przenosić nawet jajka czy owoce). Stworzony jest do bezpośredniej pracy z człowiekiem, np. do pracy w warsztacie samochodowym – np. do podawania narzędzi. Na razie nie jest wykorzystywany masowo w przemyśle.

Rethink Robotics
W 2012 r. został skonstruowany pierwszy dwuramienny CoBot – Baxter®. Ma monitor przypominającą ludzką twarz i trochę przypomina zabawkę. Łatwo się przemieszcza się. Na ekranie mogą pojawić się oczy.

Gdzie oprócz przemysłu mogą być wykorzystywane manipulatory:

  1. do usuwania niebezpiecznych awarii, np. w elektrowni jądrowych. Manipulatory zostały wykorzystane między innymi podczas awarii:
    a) elektrowni jądrowej Three Mile Island mającej miejsce dnia 28 marca 1979 r. Trzeba było usunąć paliwo z rdzenia reaktora po jego wcześniejszym 6 – letnim schłodzeniu w wodzie. Całą operację wyciągania tego paliwa i ładowania go do 342 kanistrów wykonywano oczywiście zdalnie przy pomocy odpowiednich manipulatorów,
    b) elektrowni jądrowej Fukushima mającej miejsce dnia 11 marca 2011 roku. Naukowcy sterowali robotami z odległości kilometra.
  2. do akcji ratunkowo-poszukiwawczych – np. podczas trzęsienia ziemi, np. w Senadii w 2011 roku gdzie użyty został Snakebot – robot-wąż mierzący prawie 8 m długości. Skonstruował go japoński inżynier. Robot pokryty został specjalnym nylonowym włosiem. Ten specjalny ratownik był w stanie poruszać się jak prawdziwy wąż i dostać się z bezprzewodową kamerą tam, gdzie człowiek nie dałby rady.

W Polsce stworzono GMRI – Górniczy Mobilny Robot Inspekcyjny mierzy stężenie metanu oraz innych gazów i transmituje obraz stanu wyrobisk na powierzchnię.

  1. do operacji chirurgicznych, np. robot da Vinci. Pierwsza operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego miała miejsce w 2001 roku i została przeprowadzona przez chirurgów znajdujących się w Nowym Yorku na pacjentce znajdującej się w Strassburgu. Zdalnymi rękami przeprowadzającego operację profesora Marescaux były manipulatory robota ZEUS. Natomiast obecnie najpopularniejszym robotem chirurgicznym jest Da Vinci. Robot stworzony na zamówienie Pentagonu (Departamentu Obrony USA). W Polsce powstał natomiast robot medyczny Robin Heart, który jest pierwszym europejskim robotem kardiochirurgicznym. Obecnie w sferze testów.

Udostępnij:

Zobacz także:

Halloween

Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Czytaj więcej »

Zrzuty i ewakuacja

Dzieci opowiedzą w jakich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie akcji ratowniczej? Przykład:  dostarczanie wody do gaszenia pożaru, przeniesienie ludzi (np. w górach gdy ktoś podczas wędrówki

Czytaj więcej »

Papugi

Papugi to piękne ptaki o niesamowicie barwnych piórach. Znanych jest prawie 400 gatunków papug, a ich największa różnorodność występuje w Ameryce Południowej i Australii. Możemy

Czytaj więcej »

Skorpiony

Skorpiony to bardzo ciekawe zwierzęta zamieszkujące niezwykle zróżnicowane obszary. Można je spotkać zarówno na pustyniach, jak i w wilgotnych lasach równikowych. Nie obce są im

Czytaj więcej »

Manipulatory przemysłowe

Pierwszy robot przemysłowy Początek wykorzystania robotów zaprojektowanych celem wykorzystania w przemyśle to rok 1959, kiedy został stworzony robot o nazwie Unimate. Robot ten w 1961

Czytaj więcej »

Festiwal klocków

Miło jest nam ogłosić, że będziemy uczestnikami wydarzenia „Festiwal Klocków”, które odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 16-17 marca 2024. Podczas wydarzenia będziemy

Czytaj więcej »