Lekcja – budujemy sztuczną rękę na klockach SPIKE

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Ręka człowieka wykonuje przeróżne operacje – np. zginanie, chwytanie, rozszerzanie palców. Odpowiadają za to mięśnie sterowane przez nasz mózg, który przetwarza informację niezbędne do przeprowadzenia danej „operacji”, np. chwycenie kubka. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym jak to robimy i dokonujemy niektórych czynności automatycznie/odruchowo – jednakże dla ludzi – którzy utracili choćby jedną rękę – chwycenie kubka lub inne „operacje” mogę być niezwykle trudne. Dlatego projektowane są między innymi sztuczne ręce – protezy, które pozwalają chwytać różne przedmioty. Naukowcy ciągle unowocześniają protezy.

Przykładem tego mogą być Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle – którzy zaprojektowali protezę wyposażoną w kamerę, która w ułamku sekundy wykonuje zdjęcia obiektu znajdującego się w pobliżu, oceniając jego kształt, rozmiar i automatycznie „wyzwaląc” sekwencję ruchów sztucznej dłoni. Naukowcy zaprogramowali cztery typy chwytów: poprzez kciuk i palec wskazujący („szczypce”), trzy palce, wszystkie palce „zawinięte” na obiekcie (np. podniesienie pilota TV), wszystkie palce trzymające obiekt od góry.

Sztuczna ręka z kamerą jest fragmentem dużego projektu naukowego – ma on na celu stworzenie dłoni – która może wyczuwać nacisk i temperaturę oraz która bezpośrednio będzie komunikować się z mózgiem człowieka (tak jak to robi prawdziwa ręka człowieka).

Udostępnij:

Zobacz także:

gra-do-programowania-dla-dzieci

Lekcja – Programowanie na stole

Dodatkowo raz w miesiącu przeprowadzamy lekcje z programowania na stole, dzieci układająprogramy z klocków magnetycznych i wysyłają program do tabletów. Również układamy figury zklocków drewnianych,

Czytaj więcej »

Czym jest język Scratch?

Nauka programowania na pierwszy rzut oka może być twardym orzechem do zgryzienia. Rozmaite języki programowania wyróżniają się przede wszystkim długimi linijkami kodu oraz wieloma regułami,

Czytaj więcej »

Lekcja – Baza kosmiczna

Oprócz lotów na Księżyc, wysyłanie sond oraz robotów – łazików badających różne planety – jak Mars czy Saturn, naukowcy planują zbudowanie stałej bazy na Księżycu.

Czytaj więcej »