Lekcja – budujemy sztuczną rękę na klockach SPIKE

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Ręka człowieka wykonuje przeróżne operacje – np. zginanie, chwytanie, rozszerzanie palców. Odpowiadają za to mięśnie sterowane przez nasz mózg, który przetwarza informację niezbędne do przeprowadzenia danej „operacji”, np. chwycenie kubka. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym jak to robimy i dokonujemy niektórych czynności automatycznie/odruchowo – jednakże dla ludzi – którzy utracili choćby jedną rękę – chwycenie kubka lub inne „operacje” mogę być niezwykle trudne. Dlatego projektowane są między innymi sztuczne ręce – protezy, które pozwalają chwytać różne przedmioty. Naukowcy ciągle unowocześniają protezy.

Przykładem tego mogą być Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle – którzy zaprojektowali protezę wyposażoną w kamerę, która w ułamku sekundy wykonuje zdjęcia obiektu znajdującego się w pobliżu, oceniając jego kształt, rozmiar i automatycznie „wyzwaląc” sekwencję ruchów sztucznej dłoni. Naukowcy zaprogramowali cztery typy chwytów: poprzez kciuk i palec wskazujący („szczypce”), trzy palce, wszystkie palce „zawinięte” na obiekcie (np. podniesienie pilota TV), wszystkie palce trzymające obiekt od góry.

Sztuczna ręka z kamerą jest fragmentem dużego projektu naukowego – ma on na celu stworzenie dłoni – która może wyczuwać nacisk i temperaturę oraz która bezpośrednio będzie komunikować się z mózgiem człowieka (tak jak to robi prawdziwa ręka człowieka).

Udostępnij:

Zobacz także:

dinozaur z lego

Dinozaur

Na Alasce odkryto nowy gatunek dinozaura. Nazywa się Ugrunaaluk kuukpikensis. Nie bał się chłodu i był odporny na mrozy. Prawdopodobnie dinozaur ten mierzył około dziewięciu

Czytaj więcej »