Oprócz lotów na Księżyc, wysyłanie sond oraz robotów – łazików badających różne planety – jak Mars czy Saturn, naukowcy planują zbudowanie stałej bazy na Księżycu. Czy dzieci wiedzą dlaczego?
Naukowcy podają następujące powody:
- postęp cywilizacyjny: baza na Księżycu może stać się początkiem kolonizacji/osadzenia się (zamieszkania) ludzi
na Księżycu. Wybudowanie bazy na Księżycu planują między inni Amerykanie i to najpóźniej do 2024 roku.
W międzyczasie mają latać loty transportowe z elementami do budowy (transport odbywałby się między innymi
przy użyciu rakiet wielorazowego użytku – Falon 9; wiele też rzeczy naukowcy planują produkować na miejscu –
w samej bazie – dzięki nowym technologią – np. drukowi 3D. Naukowcy planują energię dla robotów i maszyn uzyskać ze Słońca, a wodę i tlen chcą czerpać z lodu znajdującego w kraterach Księżyca. Na początku w bazie na Księżycu mieszkałoby tylko 10 osób, natomiast docelowo w bazie tej miałoby się pomieścić około 100 osób. W bazie Amerykanie planują też uprawę warzyw. Zamieszkanie ludzi na Księżycu ma być też początkiem osadzania się człowieka na innych planetach, np. na Marsie. Planowane umiejscowienie bazy to regiony polarne Księżyca. Oprócz USA nad bazą kosmiczną prace prowadzą też Chiny, które zaproponowały zbudowanie na Księżycu chińsko – europejskiej bazy, mającej być nie tylko ośrodkiem/laboratorium dla astronautów czy naukowców, ale także ośrodkiem kosmicznego górnictwa i bazą dla turystów.
- nauka: Księżyc jest świetnym miejscem np. na obserwatorium, które pomoże w badaniu historii Układu Słonecznego i Wszechświata.
- przygotowanie do dalszych wypraw: Księżyc jest najlepszym poligonem doświadczalnym, jeżeli ludzie chcieliby zaplanować i w przyszłości zrealizować kolejne wyprawy kosmiczne np. na Marsa (Amerykanie planują lot na Marsa w 2030 roku).
- globalne partnerstwo: programy kosmiczne są bardzo skomplikowane i bardzo kosztowne; wymagają współpracy wielu państw; naukowcy z różnych krajów wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, a rządy różnych państw przeznaczają pieniądze na realizacje wspólnych międzynarodowych projektów – przykład: chińsko – europejskiej bazy na Księżycu;
- ekspansja gospodarcza: dzięki bazie na Księżycu – ludzie będą mieli szanse na pozyskanie nowych surowców,
a to może przynieść zyski dla gospodarki. - zaangażowanie publiczne: projekty kosmiczne wymagają wsparcia z różnych dziedzin życia, np. z gospodarki,
z nauki (źródło: między innymi Maciej Bójko, Focus.pl)
Są również projekty baz – które miałby powstać na Marsie. Taki np. projekt stworzyli Polacy na podstawie tego projektu miała zostać wybudowana pod Toruniem baza marsjańska – mająca być ośrodkiem naukowo – edukacyjnym (otwartym dla turystów), ale zabrakło funduszy/pieniędzy i realizację projektu wstrzymano. Bazy marsjańskie na Ziemi budowane są, aby ukazać namiastkę życia na Marsie. Istnieją już na Ziemi takie bazy, ale nie są otwarte dla turystów, tylko wyłącznie przeznaczone są dla naukowców i astronautów, na przykład baza marsjańska na pustyni Utah w USA czy na wyspie Devon w Arktyce. Bazy te przeznaczone są wyłącznie dla naukowców. Dzięki nim naukowcy mają imitacje/namiastkę życia w bazie kosmicznej na Marsie. Mieszkańcy bazy mogą opuszczać ją w dowolnym momencie, ale w tym celu muszą założyć specjalny skafander (tak jakby naprawdę byli na Marsie). Życie w takiej bazie jest maksymalnie zbliżone do marsjańskich warunków: istnieje 20-minutowe opóźnienie w łączności
z „Ziemią”, uczestnicy ekspedycji otrzymują wodę i produkty tylko raz na kilka miesięcy, mieszkańcy bazy przestrzegają wszystkich środków bezpieczeństwa, które mogą im się przydać przy tworzeniu bazy na Marsie.W Polsce, w miejscowości Rzepiennik Biskupi (koło Tarnowa) została wybudowana eksperymentalna baza kosmiczna tylko dla naukowców i przyszłych astronautów.
W tej bazie prowadzone są badania pozwalające w przyszłości budować podobne obiekty na Marsie czy na Księżycu. Baza nosi nazwę M.A.R.S. W bazie tej były już przeprowadzane testy, w tym test Poland Mars Analogue Simulation 2017,
w którym brało udział sześciu naukowców (po jednym woluntariuszu/ochotników z takich krajów, jak Puerto Rico, Izrael, Hiszpania, Francja, USA i Nigeria), którzy przebywali w bazie przez dwa tygodnie, w czasie których przeprowadzali eksperymenty mające udowodnić, że stacja została zbudowana prawidłowo i funkcjonuje prawidłowo.