Kiedy należy zacząć uczyć dzieci programowania?

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Programowanie kojarzy nam się przeważnie z czymś skomplikowanym i ciężkim do przyswojenia. Jednak algorytmy, nauka otaczają nas tak naprawdę wszędzie. Czasami musimy sobie tylko uświadomić dany fakt. Już od najmłodszych lat maluchy mogą poznawać edukacyjne narzędzia, stanowiące podstawę dla dalszej nauki. Jak i kiedy zacząć oraz co powinno cechować dobre warsztaty? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.

Spis treści:

  1. No dobrze, to kiedy tak właściwie zacząć naukę programowania?
  2. Jak wyglądają warsztaty z programowania?
  3. Efekty regularnych zajęć są nieocenione

No dobrze, to kiedy tak właściwie zacząć naukę programowania?

Lekcje można zacząć już na etapie przedszkolnym. Mówimy tu o dzieciaczkach, mających 6 lat i wyżej. Zazwyczaj jednak wraz ze startem szkoły podstawowej możemy śmiało sięgnąć po warsztaty programowania. Uwzględniamy różne przedziały wiekowe – między innymi klasy 1-3 oraz 4-6. Sam program jest odpowiednio dostosowany do możliwości uczniów. Wykorzystujemy więc Lego Education – WeDo 2.0., jak również Lego Education Spike Prime. Ponadto należy dorzucić język programowania oparty na Scratch dedykowany starszym dzieciom. Tym sposobem oswajamy maluchy z pozornie trudnymi zagadnieniami pod postacią zabawy. Nauka powinna być atrakcyjna, aby przyciągać najmłodszych. Wtedy Ci czerpią przydatną wiedzę, doskonale się bawiąc.

Jak wyglądają warsztaty z programowania?

Takie warsztaty prowadzone są przez osobę, posiadającą wyższe wykształcenie informatyczne, ale też pedagogiczne. Osoba prowadząca ma doskonałe podejście do dzieci i wie, jak zaciekawić je danym tematem. Maluchy pracują wspólnie w parach. Dzieciaki tworzą różnorodne projekty za pomocą klocków Lego. Ich głównym zadaniem jest zbudowanie robota, którego należy potem zaprogramować dzięki tabletom. Te posiadają konkretne instrukcje. Same projekty różnią się od siebie. Chcemy, by te były życiowe oraz oddające otaczającą nas rzeczywistość. Oprócz wykreowania robota, dysponujemy też innymi, dodatkowymi grami edukacyjnymi, pełniącymi funkcję urozmaicenia.

Jeżeli szukasz warsztatów z programowania dla dzieci – sprawdź naszą ofertę!

Efekty regularnych zajęć są nieocenione

Myślimy o przyszłości maluchów. Mamy świadomość tego, że lekcje z programowania mogą stać się początkiem ich ścieżki życiowej. Na tym etapie kształtujemy zainteresowania czy kierunek działania dzieciaków. Bierzemy więc dużą odpowiedzialność za prezentowane warsztaty. Zawsze doceniamy starania uczniów, nigdy nie zostawiamy też dziecka samego podczas dylematu naukowego. Chętnie odpowiadamy na pytania i przyjmujemy formę wsparcia. Bez wątpienia zajęcia zaowocują zrozumieniem otaczających maluchy procesów oraz świata nauk ścisłych.

Udostępnij:

Zobacz także:

gra-do-programowania-dla-dzieci

Lekcja – Programowanie na stole

Dodatkowo raz w miesiącu przeprowadzamy lekcje z programowania na stole, dzieci układająprogramy z klocków magnetycznych i wysyłają program do tabletów. Również układamy figury zklocków drewnianych,

Czytaj więcej »

Czym jest język Scratch?

Nauka programowania na pierwszy rzut oka może być twardym orzechem do zgryzienia. Rozmaite języki programowania wyróżniają się przede wszystkim długimi linijkami kodu oraz wieloma regułami,

Czytaj więcej »