Jakie języki programowania są odpowiednie dla dzieci?

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

a programowania cieszy się wśród dzieci ogromną popularnością. To nie tylko kwestia przyszłościowej profesji, a po prostu lekcja stymulująca rozwój intelektualny maluchów. Nauka przez zabawę stanowi klucz. No dobrze, ale pozostaje jeszcze wybór dedykowanego języka programowania. Dzisiaj poruszymy sobie ten temat dogłębnie.

Spis treści:

  1. Języki programowania odpowiednie dla dzieci – Scratch
  2. Najlepsze języki programowania dla dzieci – pozostałe opcje
  3. Korzyści wynikające z nauki programowania

Języki programowania odpowiednie dla dzieci – Scratch

Scratch służy doskonale zarówno młodszym, jak i starszym dzieciakom. Zaryzykowalibyśmy stwierdzeniem, że najczęściej języki programowania odpowiednie dla dzieci sprowadzają się właśnie do tego konkretnego. Dlaczego? Scratch wyróżnia ogromna intuicyjność oparta na platformie pod postacią blokowego interfejsu do programowania wizualnego. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia rozpoznanie konkretnych kodów, przez co nauka jest dużo prostsza w oczach maluchów. Wybrany język programowania stanowi opcję dedykowaną właśnie początkującym, bez większego doświadczenia. Dzieci mogą tworzyć rozmaite animacje, interesujące grafiki oraz fantastyczne gry.

Najlepsze języki programowania dla dzieci – pozostałe opcje

Według nas najlepsze języki programowania dla dzieci (poza Scratchem) to chociażby Blockly, Python czy JavaScript. Ten pierwszy to swego rodzaju alternatywa dla Scratcha. Program także opiera się aspekcie wizualnym oraz wykorzystaniu elementów składowych kodu pod postacią bloków. Python, czyli wyższa szkoła jazdy, ale również świetna dla starszych dzieciaków. Sam język jest już znacznie bardziej obszerny i zaawansowany, co czyni go dobrym punktem wyjścia pod względem innych języków. No i jeszcze JavaScript jako kolejny szczebelek. Naszym zdaniem warto jednak spróbować najpierw od wcześniej wspomnianego Scratcha lub ewentualnie Blockly. Potem natomiast maluch bez problemu pochłonie kolejne, rozbudowane języki programowania.

Korzyści wynikające z nauki programowania

Słów kilka o zaletach samej nauki programowania. Dzięki niej dziecko zdobywa cenne umiejętności analityczne. Ponadto rozwija swoją wyobraźnię. Rodzice zauważają także zwiększoną efektywność u swoich dzieci względem nauki. Do tego nie sposób pominąć wczesnego nabywania kompetencji i zwiększenia wiary we włcasne możliwości. Takie kwestie są niezwykle kluczowe. Jeżeli więc zależy Ci na skutecznych warsztatach programowania oraz przyjaznej maluchom atmosferze, wybierz oferowane przez nas programowanie Scratch w Poznaniu!

Udostępnij:

Zobacz także:

Kopalnia Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce – która jest kopalnią zabytkową i stanowi jedyny obiekt na świecie, który jest czynny od momentu powstania aż do chwili obecnej.

Czytaj więcej »
kodowanie-zaba

PRZEOBRAŻENIE ŻABY

Ogromna przemiana zwierzęcia (metamorfoza) – która wiąże się z jego rozwojem lub jego środowiskiem. Jeśli chodzi o rozwój zwierzęcia to w czasie takiego przeobrażenia zwierzę

Czytaj więcej »