Czym jest język Scratch?

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Nauka programowania na pierwszy rzut oka może być twardym orzechem do zgryzienia. Rozmaite języki programowania wyróżniają się przede wszystkim długimi linijkami kodu oraz wieloma regułami, których zapamiętanie na początku może przyjść z trudem. A przecież każdy rodzic chce, aby jego dziecko odnalazło się w świecie zdominowanym przez cyfryzację. Z pewnością pomoże w tym język programowania Scratch.

Spis treści:

  1. Czym jest Scratch?
  2. Jak zacząć?
  3. Zalety tego języka programowania

Czym jest Scratch?

Tworzenie pełnowymiarowych aplikacji oraz programów może być zbyt skomplikowanym procesem, szczególnie dla najmłodszych. Właśnie z myślą o najmłodszych powstał język programowania Scratch. Zazwyczaj w językach do tworzenia rozmaitych funkcji wykorzystujemy długie linijki kodu. Scratch daje możliwość wykorzystywania elementów wizualnych. Elementy mają kształt puzzli, a dzięki im odpowiedniemu ułożeniu tworzy się kod. Ten język programowania pozwala nie tylko na tworzenie interaktywnych animacji, ale również gier, historyjek czy też muzyki. Warto również wspomnieć, że stworzone obiekty mogą również reagować na to, co dzieje się na zewnątrz.

Jak zacząć?

Istnieje kilka możliwości postawienia pierwszych kroków w świecie programowania przez dzieci. W wielu szkołach znajdziemy takie zajęcia z informatyki, na których prowadzący wykorzystują Scratcha do zajęć. Może być to jednak za mało jeżeli chcemy, aby dzieci swobodnie poruszały się w tym konkretnym środowisku programistycznym. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zajęciami dodatkowymi dla swoich pociech. Dlaczego warto? Przede wszystkim tworzenie linijek kodu z puzzli pozwala na zrozumienie podstaw, które są doskonale znane w innych, bardziej rozbudowanych językach programowania. Scratch może stanowić fantastyczną podstawę do rozwoju takich umiejętności w przyszłości.

Sprawdź, jakie korzyści dają kursy programowania dla dzieci w Poznaniu!

Zalety tego języka programowania

Swobodne wejście do świata cyfrowego to coś, z czym wiele dzieci sobie po prostu nie jest w stanie poradzić. Poza platformami społecznościowymi nie ma zbyt wielu treści, które mogą je zainteresować. Interaktywny, intuicyjny Scratch wychodzi na przeciw i zbiera bardzo pozytywne opinie wśród najmłodszych. Pozwala nie tylko na tworzenie gier oraz rozmaitych animacji, ale również dzielenie się nimi z przyjaciółmi. Scratch to także platforma społecznościowa, gdzie można udostępniać stworzone przez siebie pliki, ale również dyskutować o nich, a także oglądać dzieła młodych programistów z całego świata.

Udostępnij:

Zobacz także:

dinozaur z lego

Dinozaur

Na Alasce odkryto nowy gatunek dinozaura. Nazywa się Ugrunaaluk kuukpikensis. Nie bał się chłodu i był odporny na mrozy. Prawdopodobnie dinozaur ten mierzył około dziewięciu

Czytaj więcej »