Czy matematyka jest potrzebna w programowaniu?

BLOG MAŁYCH ODKRYWCÓW

Nie sposób zaprzeczyć, że matematyka jest nieodłączną częścią informatyki. Mimo wielu powiązań to stanowią one jednak zupełnie odrębne dziedziny. Zgłębienie zagadnień związanych z matematyką na pewno ułatwi naukę programowania, jednak czy jest to konieczne, by rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Spis treści:

  1. Czy matematyka jest potrzebna w programowaniu? To zależy.
  2. Czy matematyka jest ważna w programowaniu? Tak i nie.
  3. Matematyka a programowanie – czy dzieci mogą zacząć kodować?

Czy matematyka jest potrzebna w programowaniu? To zależy.

Jak to często bywa przy tak ogólnie postawionym pytaniu, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy matematyka jest potrzebna w programowaniu? To zależy. Od czego? Znajomość matematyki będzie związana ze skomplikowanym charakterem projektu, zaawansowanymi działaniami, które trzeba podjąć oraz problemami, które należy rozwiązać. Jednak zupełnie nie oznacza to, że osoba, która ma niewielką wiedzę z zakresu matematyki, sobie z nimi nie poradzi. Co więcej, są takie przypadki, że bardzo dobrzy programiści nie mają wyuczonych na pamięć trudnych treści związanych z algebrą, arytmetyką, czy rachunkiem prawdopodobieństwa. Ta tematyka na pewno ułatwi tworzenie procesów, jednak nie jest niezbędna w drodze do poznania kodowania.

Czy matematyka jest ważna w programowaniu? Tak i nie.

Oczywiście rozpoczynając swoją przygodę z programowaniem, warto mieć podstawy matematyki, to po prostu ułatwi pracę. Dwuznaczna odpowiedź na pytanie, czy matematyka jest ważna w programowaniu, wiąże się z tym, że są to obszary nienamacalne i wymagają abstrakcyjnego myślenia. Zarówno jeden, jak i drugi przedmiot łączy ze sobą korzystanie z określonych reguł i zasad. W przypadku „królowej nauk” będą to tablice wzorów, a do kodowania niezbędna będzie znajomość odpowiedniego języka. Przede wszystkim w programowaniu najważniejsze jest posiadanie kompetencji takich jak logiczne i abstrakcyjne myślenie, umiejętność wykorzystania i zestawienia ze sobą gotowych wzorów oraz kreatywność.

Matematyka a programowanie – czy dzieci mogą zacząć kodować?

Matematyka a programowanie, czy mogą sobie nawzajem nie przeszkadzać? Oczywiście i idealnym przykładem na to, jest fakt, że dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem. Podobnie jak w matematyce, to liczenie zadań, czyli praktyka czyni mistrza, tak w kodowaniu również należy sprawdzać różne rozwiązania i nie zrażać się niepowodzeniami. Chodzi o to, żeby zrozumieć pewne mechanizmy działania, dlatego nauka programowania dla dzieci w Poznaniu pozwoli maluchom nie tylko poznać solidne podstawy, ale również kreatywnie działać, tworzyć pierwsze kody oraz uczyć się nieszablonowego podejścia.

Udostępnij:

Zobacz także:

dinozaur z lego

Dinozaur

Na Alasce odkryto nowy gatunek dinozaura. Nazywa się Ugrunaaluk kuukpikensis. Nie bał się chłodu i był odporny na mrozy. Prawdopodobnie dinozaur ten mierzył około dziewięciu

Czytaj więcej »
karuzela

KARUZELA

Jest wiele teorii jak powstała karuzela. Pierwsza teoria głosi, że na karuzeli ludzie jeździli już około 500 r. n.e. – to jest około 1518 lat

Czytaj więcej »

Kopalnia Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce – która jest kopalnią zabytkową i stanowi jedyny obiekt na świecie, który jest czynny od momentu powstania aż do chwili obecnej.

Czytaj więcej »